پرونده‌های مالی کاظم صدیقی؛ امام جمعه تهران و واعظ ویژه دفتر خامنه‌ای ✍️ سولماز ایکدر

گزیده شبکه های اجتماعی

این گزارش درباره پرونده های کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران و واعظ جنجالی دفتر علی خامنه ای است که مظنون به سوءاستفاده از موقعیت و فساد مالی است و افکار عمومی ایران با حساسیت پرونده او را دنبال می‌کند.

****

یک هفته پس از افشای اسناد علیه «کاظم صدیقی»، امام جمعه موقت تهران و واعظ برنامه های مذهبی دفتر «علی خامنه‌ای»، مشخص شده که او به عنوان تولیت حوزه علمیه امام خمینی در رابطه با انتقال ملک «باغ گیلاس» ازگل تهران به موسسه ای که خود و پسران دیگر اقوامش عضو آن هستند، به افکار عمومی ایران «دروغ» گفته است.

بنابر بیانیه حوزه علمیه امام خمینی تهران، کاظم صدیقی «با حضور در دفترخانه، سند بخشی از زمین حوزه را به موسسه مذکور منتقل نموده و آن را امضا» کرده در حالی که صدیقی یک هفته پیش در مصاحبه با تلویزیون رسمی ایران گفته بود که امضا او جعل شده و او از انتقال زمین های وقفی به موسسه‌ای که او عضو آن بوده، بی خبر بوده است.

صدیقی به غیر از امام جمعه موقت تهران که با حکم خامنه ای است، رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر، رئیس سابق دادگاه عالی انتظامی قضات، مشاور عالی قوه قضاییه است و در کنار این مشاغل و مناصب، نایب‌ رییس شورای مدیریت حوزه علمیه تهران و بنیان‌گذار حوزه علمیه ای به نام موسس جمهوری اسلامی است.

دروغی که تنها یک هفته دوام آورد
در آخرین روزهای سال ۱۴۰۲ کاظم صدیقی در رابطه با پرونده یک فساد مالی و زمین‌خواری مطرح که علیه او مطرح شده گفته بود که انتقال ۴هزار و ۲۰۰ متر از زمین های مرغوب شمال تهران به نام موسسه ای که او و خانواده اش در آن حضور دارند، با امضای او نبوده و افرادی با «جعل» امضا، این زمین ها را به نام او انتقال داده اند.

امام جمعه موقت تهران و واعظ خاص رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به افشای اسناد مربوط به مالکیت «۴۲۰۰ متر از زمین‌های یک باغ گیلاس» در مجاورت مدرسه علمیه امام خمینی تهران ادعای جعل را مطرح کرد.

او حتی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به دادستان تهران ضمن طرح ادعای جعل امضایش برای انتقال مالکیت این زمین مرغوب در شمال شهر تهران، گناه این فساد را به گردن فرد «معتمدش» انداخت.

بنابر ادعای صدیقی «فردی که قبلا مورد اعتماد مجموعه بوده»، با «خیانت در امانت» و «جعل امضا»، این زمین‌ها را به شرکت پیروان اندیشه‌های قائم منتقل کرده است. این ادعای صدیقی در حالی است که طبق اسناد منتشر شده، «محمد مهدی صدیقی» رییس هیات مدیره و «محمد حسین صدیقی»، فرزندان امام جمعه موقت تهران، عضو هیات مدیره شرکت «پیروان اندیشه‌های قائم» هستند.

«رضوانه قوام»، عروس کاظم صدیقی، نیز بازرس این شرکت خانوادگی است و «فضل‌الله بیگوردی»، سرتیم حفاظت امام جمعه موقت تهران، نیز بازرس علی‌البدل این شرکت است.

نایب رییس هیات مدیره و یکی از شرکای این شرکت نیز «جواد عزیزی»، رییس پیشین اداره املاک شهرداری تهران در دوره شهرداری «محمدباقر قالیباف» است.

حوزه علمیه امام خمینی ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ در آخرین روزکاری سال گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که در ماجرای تخلف هزار میلیاردی «اشکالات شکلی» پیش آمده که رفع شده و «افراد مبحوث عنه از مؤسسه خارج شدند». اشاره‌ای به اسامی این افراد در بیانیه حوزه علمیه امام خمینی نشده است.

«یاشار سلطانی»، روزنامه‌نگار افشارگر، ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ اسنادی منتشر کرد مبنی بر اینکه زمینی که قیمت آن ۱۰۰۰ میلیارد تومان برآورد شده، در منطقه ازگل در شمال تهران، به شرکت «پیروان اندیشه‌های قائم» که کاظم صدیقی و دو پسر او جزو صاحبانش هستند، منتقل شده است.

شرکت پیروان اندیشه‌های قائم در ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ به نام کاظم صدیقی و دو پسرش، محمد‌مهدی و محمد‌حسین، به ثبت رسیده است.

ادعای صدیقی مبنی بر «عدم اطلاعش از این زمین‌خواری» و «جعل امضا» واکنش‌های فراوانی را در افکار عمومی برانگیخت. بخصوص که یاشار سلطانی اسناد جدیدی را منتشر کرد که نشان از یک فساد مالی دیگر مربوط به کاظم صدیقی و خانواده او دارد.

این سند تازه نشان می‌دهد که درآمدهای «هتل جهان» در مشهد که از سوی خیرین به حوزه علمیه زیر نظر کاظم صدیقی در ازگل اختصاص یافته بود به حساب موسسه‌ای شخصی به مدیریت او واریز شده است.

بنابر این گزارش، اجاره ماهیانه این هتل حدود یک میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

از شیخ گریان تا امام جمعه کذاب
به رغم انتشار اسناد فسادی چنین گسترده، کاظم صدیقی از میهمانان ویژه دیدار نوروزی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بود که علامتی از حمایت حاکم ایران از صدیقی است.

صدیقی در سال‌های اخیر بارها با اظهارات و ادعاهایی اغراق‌آمیز و جنجالی دربارهٔ خامنه‌ای تبدیل به شیخ معتمد رهبر جمهوری اسلامی شده است. او در یک برنامهٔ تلویزیونی از «نظر موافقِ» امام دوازدهم شیعیان نسبت به خامنه‌ای سخن گفت و به‌نقل از فردی که مدعی شده بود «امام زمان» را دیده، گفت: «حضرت فرمودند ایشان [خامنه‌ای] از مایند.»

این تنها اظهارات صدیقی درباره رهبر جمهوری اسلامی نیست. او از هر فرصتی برای بیان ارادت خود نسبت به خامنه‌ای استفاده کرده است. یک بار دیگر گفته بود «امام زمان در عرفات با اسم رهبری را دعا می‌کرده» است.

کاظم صدیقی در تیرماه ۱۳۹۱ هم مدعی شد که خامنه‌ای «مکرر خدمت حضرت تشرف داشته، ولی او را نشناخته است». مهر ۱۳۹۸ هم گفته بود: «خدا در وجود رهبری تجلی کرده است.»

دیگر اظهارنظر جنجالی او پس از مرگ محمدتقی مصباح یزدی بود که مدعی شد وی هنگام غسل میت به غسال خود لبخند زده است. از مصباح یزدی که سال ۱۳۹۹ درگذشت، به‌عنوان یکی از تئوریسین‌های جمهوری اسلامی در دورهٔ رهبری علی خامنه‌ای یاد می‌شود که حکمران ایران به وی علاقه زیادی داشته است.

امام جمعه موقت تهران همچنین «رکن اول هر حرکتی را رهبری» و «بقای انقلاب» را هم «ولایت فقیه» می‌داند.

این روحانی شیعه پای ثابت مجالس رهبری جمهوری اسلامی برای سخنرانی و نوحه‌خوانی است، تا جایی که در دوران کرونا تنها کسی بود که اجازه پیدا کرد در بیت رهبری حضور پیدا کند و برای خامنه‌ای در ایام محرم روضه بخواند.

عکسی از او در این مراسم با خامنه ای منتشر شد که او این دو را تنها در سالن بزرگ محل سخنرانی های رهبر جمهوری اسلامی نشان می‌دهد. صدیقی در این تصویری بالای منبر است و خامنه ای در حال شنیدن سخنرانی او.

کاظم صدیقی برای نزدیکی به دفتر رهبری، راهی طولانی را طی کرد. او دانش‌آموخته مدرسه حقانی است. از نسل اول روحانیانی بود که شاکله قوه قضاییه جمهوری اسلامی را شکل دادند و سِمت‌های مهمی چون ریاست محاکم عمومی تهران و ریاست دادگاه عالی انتظامی قضات را بر عهده داشته است.

پیشتر «روح‌الله حسینیان»، از مقامات بلندپایه امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی، در گفت‌وگویی «احکام قاطعانهٔ» صادرشده از سوی صدیقی را ستایش کرده بود.

به نظر می‌رسید که اشارهٔ حسینیان به احکام اعدامی باشد که صدیقی در دههٔ ۱۳۶۰ صادر کرده است.

حسینیان گفت به صدیقی «که رئیس‌ دادگاه بود، گفتم آقا، پرونده‌‌هایت را دیدم، ماشاءالله خیلی قاطعانه بود. گفت اگر چیزی برای خدا و قیامت‌مان داشته باشیم، همین‌هاست».

پس از آغاز دوران رهبری خامنه‌ای، راه ترقی برای صدیقی هموارتر شد. در سال ۱۳۶۹، رهبر تازه کاره جمهوری اسلامی، طی حکمی کاظم صدیقی را به‌عنوان بازرس قوه قضاییه منصوب کرد. دعوت از صدیقی به‌عنوان سخنران مراسم عزاداری‌های مذهبی در حضور خامنه‌ای، از دهه ۱۳۸۰ آغاز شد و تا روز اول نوروز ۱۴۰۳ هم حضورش در بیت رهبری ادامه داشته است.

حوزه علمیه پوششی برای کسب منافع کلان اقتصادی
حوزه‌ علمیه امام خمینی تهران در سال‌های ابتدایی دهه ۸۰ شمسی توسط کاظم صدیقی در شمال شهر تهران افتتاح و از همان زمان انتشار گزارش‌ها درباره «زمین‌خواری» صدیقی هم آغاز شد.

چند سال پیش، «حسین کروبی» فرزند «مهدی کروبی» از معترضان سیاست های جمهوری اسلامی که اکنون در حبس خانگی است در مصاحبه‌ای گفت که «دو قطعه زمین بزرگ در شمیران» در اختیار کاظم صدیقی قرار گرفت و «زمین‌هایی که باغ گیلاس بوده، خراب شد» و با بودجهٔ دولتی برای صدیقی حوزهٔ علمیه ساخته شد.

پیشتر وب‌سایت «رویداد ۲۴» از منابع خبری داخل ایران در گزارشی حوزه علمیه ازگل را که به نام روح‌الله خمینی نامگذاری شده، یک حوزه علمیه «لوکس» توصیف کرده بود.

بر اساس گزارش این وب‌سایت، این حوزه علمیه «در چهار طبقهٔ هشت‌واحدی در منطقه ازگل قرار داد که یکی از مناطق گران‌قیمت تهران محسوب می‌شود. هر واحد شامل چهار حجره است و تعداد حجره‌‏ها جمعاً به ۳۲ واحد می‏‌رسد. سالن اجتماعات مدرسه در زیرزمین واقع شده که قسمتی از آن به صورت موقت به عنوان سالن ورزشی مورد استفاده قرار می‏‌گیرد».

اتهام فساد اقتصادی علیه خانواده صدیقی اما بسیار گسترده‌تر از حوزه علمیه امام خمینی در تهران است.

بنابر اسناد رسمی دو پسر او به همراه «حسام‌الدین مهدوی ابهری»، پسر نماینده پیشین مجلس و از دوستان کاظم صدیقی، اعضای هیات مدیره شرکت «آریا معدن پرگاس» هستند که در امور معدن فعال است.

محمد حسین صدیقی به همراه «حمید شکیب‌مهر» فرمانده پیشین سپاه قم و مالک هتل مهسان این شهر، از طریق دو شرکت «طلایه‌ داران اقلیم پارسه» و «طلایه‌داران باد و اقلیم پارسه» در حوزه هتل‌داری فعال است.

علی خامنه‌ای زمانی گفته بود که فساد جاری در جمهوری اسلامی و میان مقام‌های آن فساد ساختاری یا سیستماتیک نیست اما از افکار عمومی ایران، فساد چنان در تار و پود نظام جمهوری اسلامی تنیده است که نه امام جمعه موقت تهران از آن مصون مانده و نه کسی از ادامه حمایت خامنه‌ای از این فرد با چنین پرونده‌های بزرگی تعجب می‌کند.